Toczenie metali krok po kroku

Toczenie to jedna z metod obróbki skrawaniem. Polega na usuwaniu nadmiaru materiału, który w efekcie podejmowanych działań uzyskuje postać wiórów (stąd też częste określenie obróbka wiórowa). Znajduje zastosowanie podczas obrabiania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych obiektów w kształcie bryły obrotowej. Poprzez toczenie przedmiot metalowy uzyskuje pożądany kształt, wymiary oraz gładkość. Proces ten składa się z kilku najważniejszych etapów, które w dużym skrócie opiszemy w dalszej części naszego wpisu.

W jaki sposób przebiega proces toczenia metali?

Profesjonalne toczenie metali odbywa się z zastosowaniem specjalistycznych obrabiarek. Można wyróżnić bardzo wiele typów tokarek w tym m.in. kołowe (produkcyjne, uniwersalne, precyzyjne, ciężkie, kopiarki, wielonarządowe), zegarmistrzowskie, zataczarki, automaty, półautomaty, tarczowe, karuzelowe, uchwytowe. Obecnie najczęściej używane są tokarski z systemem CNC, które znacznie usprawniają pracę i zapewniają wysoką precyzję działań. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom proces toczenia jest skomputeryzowany, a większość zadań operatora wykonywanych jest z zastosowaniem urządzenia sterowanego przez komputer i specjalne oprogramowanie. Jednocześnie sama czynność toczenia odbywa się przy pomocy noży tokarskich, które oddzielają kolejne warstwy elementu w celu uzyskania oczekiwanego kształtu czy wymiarów.

Pierwszy etap leczenia polega na projektowaniu docelowego modelu. W kolejnym kroku należy odpowiednio zaprogramować ruchy tokarki poprzez wprowadzenie danych liczbowych. Wszelkie wprowadzone informacje posłużą później do sterowania poszczególnymi działaniami tokarki. Toczenie poprzez sterowanie komputerowe daje wiele możliwości, a jednocześnie wpływa na sprawność przebiegu prac i jakość wykonywanych obiektów.

Przymocowany do uchwytu tokarki materiał, który docelowo ma zostać obrobiony, zostaje wprawiony w ruch obrotowy. Nóż tokarski porusza się wzdłuż metalu, nadając mu oczekiwany kształt. W taki właśnie sposób powstają różnorodne przedmioty, w tym m.in. śruby, pierścienie itp.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.