Śrutowanie konstrukcji stalowych. Przebieg procesu

Śrutowanie to jedna z popularnych metod obróbki konstrukcji stalowych. Korzysta się z niej w celu zwiększenia trwałości metalu oraz poprawy jego wyglądu. W procesie śrutowania wykorzystywany jest strumień powietrza wzbogacony o twarde cząsteczki. To właśnie dzięki nim możliwe jest dokładne oczyszczenie elementów stalowych oraz modyfikacja ich właściwości. Jak przebiega śrutowanie i jakie są jego zalety? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury.

Jak przebiega proces śrutowania metalu?

Śrutowanie polega na dokładnym oczyszczeniu konstrukcji stalowych. Przeprowadza się je bezpośrednio po spawaniu po to, aby przygotować powierzchnię do nałożenia powłok. W tym celu korzysta się z profesjonalnych materiałów o wysokich właściwościach ściernych i strumienia sprężonego powietrza lub cieczy. Idealnym materiałem ściernym jest śrut staliwny, ale wykorzystuje się również: rozdrobnione szkło, metalowe opiłki, piasek lub pokruszony lód. Śrutowanie przeprowadza się ręcznie w specjalnych kabinach śrutowniczych – na sucho lub mokro. Wykorzystanie drugiej metody jest bezpieczniejsze dla pracowników, ponieważ wpływa na zmniejszenie zapylenia w kabinie. Użycie  kabin pozwala również na odzyskanie i oczyszczenie użytego ścierniwa. Bardzo ważne w procesie śrutowania jest  także odpowiednie przygotowanie powierzchni. Przed rozpoczęciem obróbki należy ją odtłuścić i  usunąć wszelkie odpryski spawalnicze.

Dlaczego warto śrutować konstrukcje metalowe?

Dzięki wykorzystaniu technologii śrutowania możliwe jest:

  • dokładne oczyszczenie powierzchni;
  • usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, rdzy i starych powłok malarskich;
  • nadanie powierzchni jednolitej struktury;
  • przygotowanie powierzchni pod nałożenie nowych powłok malarskich;
  • usunięcie efektów poprzednich obróbek powierzchni.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.