Specyfika i zastosowanie zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe

Zbiorniki ciśnieniowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w instalacjach pneumatycznych. Wykorzystywane są one stosunkowo powszechnie do różnego rodzaju zadań. W tym artykule skupimy się więc na specyfice zasobników ciśnienia, przedstawiając ich przykładowe sposoby zastosowania.

Specyfika zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe umożliwiają przechowywanie sprężonego powietrza. Sprzyja również regulacji ciśnienia w całej instalacji oraz przyczynia się do jego schładzania. W ten sposób za sprawą zastosowania zbiorników ciśnieniowych sprzyja prawidłowej eksploatacji instalacji. Niemniej jednak warto również pamiętać o tym, że zbiorniki ciśnieniowe współpracują przy tym z wieloma innymi urządzeniami, które również wpływają na ich pracę. Prawidłowo dobrany osprzęt determinuje możliwość eksploatacji zbiornika ciśnieniowego, co wynika z przepisów Dozoru Technicznego. Inną grupą urządzeń dodatkowych, które nie są obowiązkowym elementem wyposażenia, ale jednak często okazują się przydatne, są urządzenia mające na celu obniżenie kosztów eksploatacyjnych instalacji.

Przykładowym urządzeniem tego rodzaju są m.in. automatyczne zawory spustowe, które pozwalają na pozbycie się nagromadzonego kondensatu. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na rolę specjalnego zaworu, określanego mianem tzw. sejfu powietrznego, który umożliwia automatyczne odcięcie całej instalacji po zakończonej pracy. To z kolei przekłada się na oszczędność energii, ponieważ cała ilość powietrza pozostaje w zbiorniku bez względu na nastawy zaworów roboczych.

Urządzeń towarzyszących zbiornikowi, oprócz wspomnianych powyżej, może być zdecydowanie więcej. Większość z nich ma na celu zmniejszenie kosztów eksploatacji instalacji, wspieranie prawidłowej pracy i przeciwdziałanie ewentualnym awariom.

Przykłady zastosowań zbiorników ciśnieniowych

Jak już zostało wspomniane, zbiorniki ciśnieniowe mają dość częste zastosowanie. Używane są przede wszystkim w przemyśle. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli i rodzajów zbiorników, a także dodatkowych elementów przeznaczonych do nich. W produkcji stalowych zbiorników ciśnieniowych specjalizuje się firma ELANA PET, która podejmuje się różnych profesjonalnych prac na zlecenie wielu Klientów działających w różnych branżach.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.