Specyfika badań ultradźwiękowych UT

badania ultradźwiękowe UT

Badania ultradźwiękowe UT to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod badań wytrzymałościowych nieniszczących. Umożliwiają badanie stanu konstrukcji – jej trwałości, jakości oraz oceny bezpieczeństwa w sposób nieinwazyjny. Można uzyskać w ten sposób szereg cennych informacji na każdym etapie produkcji.

Na czym polegają badania ultradźwiękowe UT?

Badania ultradźwiękowe UT opierają się na zastosowaniu właściwości fal ultradźwiękowych, (tj. o częstotliwości ponad 16 kHz). Jest to możliwe za sprawą zjawiska rozchodzenia się fal ultradźwiękowych w ciałach stałych. Do badań wykorzystywany jest defektoskop ultradźwiękowy. W ten sposób można wykryć różnorodne nieciągłości w objętości materiału, np. wtrącenia niemetaliczne, rozwarstwienia, zawalcowania, niespawy, pęknięcia, przyklejenia, braki przetopu, zażużlenia, pęcherze itp.

Metodą UT można badać obiekty, które wykonane są z miedzi, stopów miedzi, ołowiu, niklu, materiałów kompozytowych, magnezu, stali ferrytycznych, austenitycznych, aluminium. Wyniki badań można otrzymać praktycznie natychmiast po wykonaniu czynności badawczych. Do zalet badań ultradźwiękowych UT możemy zaliczyć się więc skuteczność, możliwość precyzyjnej lokalizacji wykrywanych nieciągłości, szybkość oraz nieinwazyjność.

W jakim celu wykonuje się badania ultradźwiękowe UT?

Badania ultradźwiękowe UT to bardzo popularny typ badań nieniszczących, które pozwalają na wykrywanie niezgodności wewnętrznych elementu badanego (podobnie jak radiografia). Za sprawą tej metody mamy możliwość m.in.:

  • wykonania badań objętościowych w celu wykrycia wad w całej objętości badanego materiału;
  • wykonania badań spoin, odlewów, odkuwek, blach;
  • wykrywania niezgodności w powierzchni badanego materiału (np. pęknięcia, pęcherze, rozwarstwienia, wtrącenia niemetaliczne, zawalcowania, niespawy, przyklejenia, braki przetopu, zażużlenia);
  • oceny ciągłości szpilek i śrub;
  • uzyskania bardzo szybkich wyników jeszcze w trakcie przeprowadzania badania;
  • dokładnego określenia wielkości i lokalizacji nieciągłości.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.