Badania ultradźwiękowe UT to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod badań wytrzymałościowych nieniszczących. Umożliwiają badanie stanu konstrukcji – jej trwałości, jakości oraz oceny bezpieczeństwa w sposób nieinwazyjny. Można uzyskać w ten sposób szereg cennych informacji na każdym etapie produkcji.
Badania ultradźwiękowe UT opierają się na zastosowaniu właściwości fal ultradźwiękowych, (tj. o częstotliwości ponad 16 kHz). Jest to możliwe za sprawą zjawiska rozchodzenia się fal ultradźwiękowych w ciałach stałych. Do badań wykorzystywany jest defektoskop ultradźwiękowy. W ten sposób można wykryć różnorodne nieciągłości w objętości materiału, np. wtrącenia niemetaliczne, rozwarstwienia, zawalcowania, niespawy, pęknięcia, przyklejenia, braki przetopu, zażużlenia, pęcherze itp.
Metodą UT można badać obiekty, które wykonane są z miedzi, stopów miedzi, ołowiu, niklu, materiałów kompozytowych, magnezu, stali ferrytycznych, austenitycznych, aluminium. Wyniki badań można otrzymać praktycznie natychmiast po wykonaniu czynności badawczych. Do zalet badań ultradźwiękowych UT możemy zaliczyć się więc skuteczność, możliwość precyzyjnej lokalizacji wykrywanych nieciągłości, szybkość oraz nieinwazyjność.
Badania ultradźwiękowe UT to bardzo popularny typ badań nieniszczących, które pozwalają na wykrywanie niezgodności wewnętrznych elementu badanego (podobnie jak radiografia). Za sprawą tej metody mamy możliwość m.in.:
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.