Recykling PET. Korzyści dla środowiska

Recykling PET

Recykling PET to mechaniczny sposób na przetapianie albo przekształcanie zużytych tworzyw sztucznych w granulat albo płatki PET. Firmy zajmujące się tą działalnością pozyskują tworzywa sztuczne, a następnie przetwarzają je. Dzięki temu ze środowiska naturalnego jest usuwana ogromna ilość butelek i innych plastikowych śmieci

Jak to działa?

Zaczynamy od gospodarstw domowych. W każdy domu powinno się odbywać segregowanie odpadów, dzięki temu zwykłe śmieci przestają nimi być i stają się wartościowymi surowcami, które można ponownie wykorzystać. Pamiętaj, że za każdym razem, gdy zamierzasz wyrzucić śmieć do kosza, stajesz przed konkretnym wyborem – czy chcesz odzyskać czy zmarnować cenne surowce? Umiejętnie oddzielone odpady surowcowe, mogą niedługo stać się gazetą, rowerem, ławką w parku, nową butelką czy ubraniem.
Aby odpady PET mogły wziąć udział w recyklingu, muszą być odpowiednio przygotowane. Powinny być zgniecione, tak żeby ich objętość była zmniejszona i czyste.

Dlaczego warto przetwarzać tworzywa sztuczne?

Tworzywa sztuczne powstają z pochodnych ropy naftowej. Jej zasoby na naszej planecie są ograniczone, a wydobycie jest bardzo drogie, dlatego zamiast zużywać ropę, można ponownie wykorzystywać tworzywa sztuczne. Mogą się one stać wysokokalorycznym źródłem energii albo surowcem wtórnym. Drugie życie plastiku może przybrać różne formy. Z 35 butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru! Z tego samego surowca można wyprodukować ubrania specjalistyczne lub sportowe, namioty, plecaki czy buty.
Wielką zaletą recyklingu PET jest zmniejszenie ilości wysypisk i śmieci zarówno na lądach, jak i w oceanach.

Zalety recykligu PET:

• Pozbycie się niepotrzebnych odpadów z gospodarstw domowych.
• Znaczne obniżenie zużycia surowców naturalnych.
• Redukcja ilości śmieci na wysypiskach.
• Przetwarzanie tworzyw sztucznych na nowe materiały.
• Mniej śmieci w oceanach.
Recykling to przyszłość, dlatego bardzo ważne jest uczenie dzieci dobrych nawyków segregacji odpadów już od najmłodszych lat. Pamiętajmy o tym i dawajmy im dobry przykład.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.