Obróbka skrawaniem i jej znaczenie dla przemysłu

skrawanie

Obróbka skrawaniem jest jedną z części składowych procesu wytwarzania elementów urządzeń technicznych. Jej znaczenie dla nowoczesnej gospodarki jest bardzo duże.

Czym jest obróbka skrawaniem i jakie jest jej zastosowanie?

Najprościej mówiąc, obróbka skrawaniem jest metodą modelowania brył tworzywa o trwałej strukturze takich jak np. metale czy tworzywa sztuczne. Ma ona na celu nadanie im pożądanego kształtu, wielkości czy właściwości. Skrawanie w tym wypadku polega na oddzielaniu od całości materiału jego nadmiaru. Technologia ta doskonale nadaje się do tworzenia precyzyjnych detali. Najpopularniejsze rodzaje obróbki skrawaniem to frezowanie, toczenie i szlifowanie.
Metoda ta znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu m.in. w motoryzacji, przemyśle drzewnym czy meblowym. Obecnie coraz częściej stosuje się tzw. metodę CNC. Wykorzystuje ona maszyny skrawające, które są sterowane przez komputer. Taki rodzaj obróbki umożliwia zautomatyzowanie całego procesu.
Obróbka skrawaniem ma duże znaczenie dla przemysłu. Pozwala bowiem na wykonanie wielu elementów, szczególnie tych małych i precyzyjnych jak np. produkcja części zamiennych. Jest stosowana wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wyprodukowanie elementów czy narzędzi o konkretnych parametrach i cechach tak, by wszystko było w stu procentach zgodne z założeniami technologicznymi. Obróbka skrawaniem jest ponadto metodą bardzo wydajną. Ponadto stale się unowocześnia. Wszystko to sprawia, że pozwala ona na produkcję dużej ilości potrzebnych materiałów czy gotowych produktów. Bez tej technologii niemożliwe byłoby działanie maszyn i silników, a także powstawanie wielu elementów wykonywanych nie tylko z metali, ale też z tworzyw sztucznych czy drewna. W ofercie Elena Pet znajduje się obróbka skrawaniem na tokarkach uniwersalnych, sterowanych numerycznie, karuzelowych, wytaczarkach, frezarkach uniwersalnych, sterowanych numerycznie, obwiedniowych. Pozwala klientom znaleźć najodpowiedniejszą metodę, zgodną z indywidualnymi oczekiwaniami.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.