Metale to rodzaj materiału, bez którego nie sposób sobie wyobrazić jakąkolwiek produkcję przemysłową. To z tworzyw takich jak stal czy żelazo powstają solidne konstrukcje wykorzystywane w budownictwie, przemyśle maszynowym, spożywczym, papierniczym i wielu innych. Aby było to możliwe, metal trzeba poddać obróbce cieplno-chemicznej. Zobacz, na czym ona polega i jak się ją wykonuje.
Metale, mimo dużej stabilności i wytrzymałości mechanicznej, dość łatwo można poddać obróbce. Chodzi nie tylko o tę fizyczną – a więc np. o obróbkę skrawaniem – ale również taką nakierowaną na zmianę właściwości fizycznych i chemicznych materiału. Jest ona niezbędna m.in., aby nadać metalom pożądany kształt oraz cechy – np. odporność na działanie wysokich temperatur, korozję czy działanie żrących substancji chemicznych. W takich sytuacjach wykonywana jest obróbka cieplno-chemiczna.
Obróbką cieplno-chemiczną nazywa się ogólnie grupę procesów obrabiania metali, które następują w wyniku zastosowania podwyższonej temperatury oraz specjalnie dobranych czynników chemicznych. Jest wykorzystywana m.in. przy produkcji wytrzymałych zbiorników ciśnieniowych ze stali.
Samą metodę obróbki cieplno-chemicznej dostosowuje się do wymagań wobec parametrów technicznych gotowej konstrukcji. Jej najpopularniejsze rodzaje to:
Dobór metody obróbki jest uzależniony od oczekiwanych parametrów opracowywanego metalu.
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.