Na czym polega obróbka skrawaniem metali?

Stopy metali są wybierane do wykonywania elementów maszyn, urządzeń, instalacji oraz konstrukcji, a także przedmiotów codziennego użytku ze względu na swoją wytrzymałość na obciążenia mechaniczne, świetną tolerancję wysokich temperatur oraz możliwość swobodnego, a jednocześnie precyzyjnego kształtowania w celu uzyskania potrzebnych wymiarów, jak również poziomu wykończenia. Jedną z najczęściej wybieranych metod nadawania odpowiedniej geometrii powstającym detalom jest obróbka skrawaniem. W Toruniu podejmuje się jej firma LERG PET, oferująca toczenie, frezowanie oraz szlifowanie. Przekonajmy się, na czym polega obróbka skrawaniem i jej poszczególne odmiany.

Czym jest obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem jest metodą ubytkową, w ramach której z przedmiotu obrabianego odspaja się naddatek, czyli zbędne fragmenty materiału w postaci wiórów usuwanych przy wykorzystaniu krawędzi tnących używanego narzędzia, a w przypadku szlifowania za sprawą ścierniwa. Obróbka skrawaniem jest możliwa dzięki temu, że stosowane narzędzia są wykonane z materiału o większej twardości niż ten, z jakiego zrobiono będący przedmiotem całej operacji stop metalu.

Co wyróżnia poszczególne techniki skrawania?

Podstawowe techniki skrawania to frezowanie, toczenie oraz szlifowanie. Podczas toczenia przedmiot obrabiany jest wprowadzany w rotację, a naddatek usuwa się wirującym się nożem tokarskim poruszającym się wzdłuż osi obrotu, a także zbliżającym się do niej i oddalającym. Przy frezowaniu obraca się używany frez, na którego powierzchni czołowej lub obwodzie znajdują się ostrza. Frez może poruszać się względem materiału, a efekt jego działania wynika z przebywanej ścieżki lub geometrii krawędzi tnących. Przy szlifowaniu w ruch wprawiane jest ścierniwo, które może być związane spoiwem.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.