Badania nieniszczące pozwalają na weryfikację stanu materiałów bez konieczności ingerencji w ich strukturę, a szeroka paleta metod daje możliwość doboru tej, która najlepiej będzie odpowiadała specyfice konkretnego elementu, konstrukcji albo materiału, z jakiego je wykonano. Wśród najpopularniejszych, a jednocześnie stosunkowo prostych i chętnie wykorzystywanych znajdują się badania penetracyjne PT. W Toruniu ich realizacją zajmuje się firma LERG PET, specjalizująca się w budowie maszyn, urządzeń i konstrukcji, a także zaawansowanej obróbce metali. Przekonajmy się, czym są badania penetracyjne i w jakich przypadkach się z nich korzysta.
Badanie penetracyjne PT (Penetrant Testing) wiążą się z wykorzystaniem zjawiska kapilarności. Używa się w nich ciekłych środków chemicznych w postaci penetrantu, wywoływacza oraz zmywacza. Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni rozprowadza się po niej penetrant wnikający w głąb wszelkiego rodzaju defektów – porów, pęknięć czy szczelin znajdujących się w strefie przypowierzchniowej. Preparat jest następnie usuwany z zewnętrznej warstwy zmywaczem, a później wywabiany nadającym kontrast wywoływaczem. W wyniku jego użycia widoczne stają się miejsca, gdzie penetrant wniknął w materiał.
Badania penetracyjne są proste i szybkie, a przy tym niezwykle skuteczne. Mogą być użyte niezależnie od wielkości defektów, kształtu sprawdzanej powierzchni oraz panujących warunków zewnętrznych. Wykazują też wysoką czułość. Są one używane do wykrywania nieciągłości powierzchni. Mogą to być pęknięcia szlifierskie i zmęczeniowe, porowatości, wżery oraz rozwarstwienia, jak również pęknięcia po walcowaniu i kuciu. Poza metalami sprawdzają się w przypadku ceramiki.
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.