Próba zaginania to procedura oparta na odkształceniu plastycznym próbki wskutek zaginania, ze stałym kierunkiem działania siły, wokół trzpienia lub wkładki. Celem próby jest sprawdzenie, czy możliwe jest osiągnięcie preferowanego kąta zgięcia.
Badania wytrzymałościowe są wykorzystywane do określenia własności materiałów i opisu parametrów technicznych charakteryzujących ich zdolności do odkształcenia, a ich wyniki są bardzo przydatne dla planowania zaawansowanych procesów przemysłowych. Samo badanie opiera się na zginaniu próbki celem zdefiniowania podstawowych cech wytrzymałościowych, cech sprężystych oraz plastyczności danego materiału.
Zlecając próbę zginania złącza spawanego można rzetelnie ocenić ciągliwość oraz stwierdzić występowanie niezgodności spawalniczych na badanej powierzchni złącza oraz w pobliżu występowania łączenia.
Próba zginania mechanicznego jest przeprowadzana w uniwersalnej maszynie wytrzymałościowej lub prasie wyposażonej w specjalne urządzenia zginające. Do próby zginania ręcznego, dedykowanego dla przedmiotów o mniejszej grubości i średnicy, potrzebny jest urządzenie z imadłem i trzpieniem oraz aparaturą pozwalającą prawidłowo przyłożyć siłę zginającą na próbkę.
Badanie wytrzymałościowe polega na umieszczeniu wcześniej przygotowanych próbek w maszynie wytrzymałościowej, w której dochodzi do powolnego przyrostu obciążenia, aż do uzyskania wartości, która spowoduje zerwanie próbki. Obciążenia są przekazywane w sposób, który powoduje osiowe rozciąganie zarówno lica, jak i grani.
Próby zginania w temperaturze otoczenia są przeprowadzone przez profesjonalne laboratoria świadczące usługi z zakresu badań niszczących i nieniszczących.
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.