Czym jest próba udarności?

Chociaż wytrzymałość materiałów na pierwszy rzut oka może wydawać się tematem wartym zgłębienia jedynie przez naukowców, w rzeczywistości jest to zagadnienie, które ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Sprawdzenie odporności elementu na pękanie ma bowiem kluczowe znaczenie szczególnie dla producentów urządzeń i układów narażonych na różne niekorzystne czynniki.

Jak wykonuje się próbę udarności?

Próbą udarności nazywamy badanie mechaniczne służące do oceny właściwości materiału w przypadku działania na niego dynamicznych obciążeń. Zwykle polega ono na uderzeniu wahadłowym młotem w swobodnie ułożoną próbkę. Podczas przeprowadzania próby udarności kluczowe jest przygotowanie fragmentu materiału w taki sposób, aby znajdował się na nim karb – małe, celowo wykonane uszkodzenie, które służy do zwiększenia podatności na pęknięcia. Kiedy młot spada na próbkę, energia potrzebna do jej złamania (liczona w dżulach) jest odczytywana z podziałki. Analizy wykonywane w naszej firmie Lerg-Pet są realizowane z zastosowaniem młota Charpy’ego charakteryzującego się zasobem energii między 150 J a 300 J.

Kiedy należy wykonać próbę udarności?

Badanie pozwala ocenić, jak dany materiał zachowa się podczas eksploatacji w przypadku wystąpienia dynamicznych obciążeń bądź nagłych zmian temperatury. Wiedza na ten temat przekłada się na możliwość projektowania trwałych i bezpiecznych konstrukcji. Stąd wykonanie próby udarności stanowi wymóg w wielu różnych branżach, takich jak motoryzacja, lotnictwo czy budownictwo. Aby uzyskać wiarygodne wyniki próby udarności, warto zgłosić się do naszego laboratorium. Zajmujemy się szerokim zakresem badań niszczących i nieniszczących, łącznie z opracowaniem wyników oraz wsparciem oferowanym w ramach rozwiązywania problemów technicznych.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.