Bezpieczeństwo podczas relokacji maszyn

Relokacja maszyn

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z relokacją maszyn na niewielkie odległości, czy przeprowadzane jest przeniesienie całej linii przemysłowej na dalekie odległości, zawsze priorytetową kwestię odgrywa bezpieczeństwo – zarówno przenoszonego sprzętu, jak i pracowników biorących udział w przedsięwzięciu, a także osób postronnych, które mogą znajdować się w otoczeniu. Powierzając prace związane z relokacją maszyn firmie specjalizującej się w usługach tego rodzaju, warto dowiedzieć się, jakie standardy bezpieczeństwa są przez nią stosowane. To bardzo ważne, ponieważ niewłaściwa manipulacja maszynami może prowadzić do ich uszkodzenia lub – co gorsze – być przyczyną wypadku, w której ucierpieli człowiek.

Standardy bezpieczeństwa podczas prac związanych z relokacja maszyn

W pierwszej kolejności należy opracować szczegółowy plan relokacji, z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa. Powinny zostać w nim uwzględnione ewentualne okoliczności obarczone szczególnym ryzykiem, a także sposoby rozwiązania problematycznych przypadków. Zwykle tworzona jest odpowiednia dokumentacja szacunku ryzyka i metodyki realizacji najważniejszych czynności, takich jak demontaż, montaż, pakowanie i transport.

Zawsze należy odpowiednio ogrodzić i oznaczyć teren, na którym będą trwały prace. Oczywiście tego rodzaju działania zawsze są uzgodnione wcześniej z kierownictwem danego zakładu, ponieważ nie mogą one utrudniać normalnej pracy danego przedsiębiorstwa czy wyłączać drogi transportowe z użytku.

Podczas prac związanych z relokacją maszyn należy wziąć pod uwagę duże gabaryty poszczególnych elementów, a także małą ilość wolnej przestrzeni w zakładzie. Do tego bardzo często należy rozwiązać problemy takie jak niepewność podłoża czy zmienność warunków pogodowych. Fachowcy, świadczący usługi z zakresu relokacji maszyn, muszą więc mieć szczegółową wiedzę i umiejętności do wykonywania swoich zadań w różnych warunkach. Za sprawą wcześniej opracowanego planu można wyznaczyć potencjalne zagrożenia i sposoby ich eliminacji, dzięki czemu możliwe jest przygotowanie odpowiednich zabezpieczeń i procedur na wypadek wystąpienia zagrożeń.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.