Zastosowanie zbiorników ciśnieniowych

zbiornik ciśnieniowy

Zbiorniki ciśnieniowe służą do magazynowania sprężonych czynników roboczych, np. powietrza lub gazów neutralnych. Pozwalają również na stabilizację ciśnienia w całej instalacji. Jak są zbudowane i gdzie dokładnie się z nich korzysta?

Budowa zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe zazwyczaj są wykonywane ze stali, która dodatkowo zabezpieczana jest przed korozją. Niezbędnym elementem jest również manometr, którego skala musi być dopasowana do maksymalnego ciśnienia, jakie może być wygenerowane w danym układzie. Kolejnym ważnym podzespołem jest zawór przyłączeniowy gwarantujący odpowiednią szczelność oraz możliwość łatwego i szybkiego zamykania oraz otwierania zasobnika.

Gdzie używa się zbiorników ciśnieniowych?

Zbiorniki używane są w wielu gałęziach przemysłu. Używa się ich w przemyśle ciepłowniczym, instalacjach klimatyzacyjnych oraz chłodniczych, w budownictwie, przemyśle ciężkim i morskim, a także w meblarskim. Sprawdzają się również do przechowywania niebezpiecznych, zwłaszcza łatwopalnych substancji, które muszą być odpowiednio zabezpieczone i odseparowane od środowiska zewnętrznego. Można znaleźć je również w wielu domach – są to m.in. bojlery na ciepłą wodę, a także zbiorniki na paliwa w ciekłym stanie, zazwyczaj na olej opałowy oraz gaz, ulokowane obok budynków.

Zbiorniki ciśnieniowe na indywidualne zamówienie

Ze względu na bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach, zbiorniki muszą być odpowiednio dopasowane do specyfiki danej instalacji. Właśnie dlatego niezbędna jest oferta zbiorników ciśnieniowych na zamówienie, których produkcją zajmujemy się również w naszej firmie. Są one budowane zgodnie ze standardami inżynieryjnymi, a także dyrektywą ciśnieniową PED 2014/68/UE odnoszącej się do urządzeń, w których ciśnienie przekracza 0,5 bara (są to również kotły parowe, wymienniki ciepła i rurociągi).

W zbiornikach ciśnieniowych często znajdują się niebezpieczne substancje, dlatego muszą być solidne i niezawodne. Jeśli są Państwo zainteresowani ich zakupem, serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.