Substancje przechowywane w zbiornikach ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe wykorzystywane są do przechowywania różnorodnych substancji. To właśnie od specyfiki przechowywanej substancji w dużej mierze zależą parametry zbiorników, a także materiały użyte do ich produkcji.

Do czego używane są zbiorniki ciśnieniowe?

Zbiorniki ciśnieniowe używane są w bardzo wielu branżach. Najczęstsze zastosowanie mają w branży chłodniczej i przemyśle ciepłowniczym. Służą do przechowywania cieczy (np. wody), a także powietrza, gazów (niepalnych), kondensatu, glikolu, amoniaku. Niektóre typy zbiorników ciśnieniowych przeznaczone są do przechowywania substancji niebezpiecznych, np. o właściwościach trujących, łatwopalnych i trujących. Dobór odpowiedniego zbiornika ciśnieniowego zależy więc przede wszystkim od substancji, która będzie w nim przechowywana. Co więcej, konieczne jest również określenie parametrów, które będą oddziaływać na dany zbiornik.

Zbiorniki ciśnieniowe na wodę i powietrze

Zbiorniki ciśnieniowe, w których przechowywane jest sprężone powietrze, znajdują zastosowanie w instalacjach pneumatycznych. Pozwalają na wyrównywanie ciśnienia w całej instalacji i przyczyniają się też do ochładzania powietrza. Sprzyjają więc prawidłowej eksploatacji instalacji, ale do ich użycia zwykle konieczne jest zastosowanie szeregu dodatkowych urządzeń, wspomagających pracę zbiorników.

Równie często stosowane są zbiorniki na wodę. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli zbiorników do magazynowania wody, które różnią się od siebie w zależności od ich przeznaczenia. Występują w różnych pojemnościach i parametrach technicznych. Każdy model takiego zbiornika powinien być jednak wykonany z odpowiednich tworzyw, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo oraz wieloletnią trwałość. Powinny być również odporne na działanie wody, a także wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Jednym z przykładów urządzeń tego rodzaju są zbiorniki do magazynowania zapasów wody ciepłej. Są one używane jako miejsca do gromadzenia wody, która wykorzystywana jest w przypadku ubytków wody w centrali ciepła. W zbiornikach można też magazynować wodę pitną na wypadek braków w studniach czy ujęciach wodnych.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.