Statyczna próba rozciągania jako metoda badań niszczących

Badania niszczące polegają na tym, że podczas ich przeprowadzania, próbki elementów ulegają zniszczeniu. Celem jest przede wszystkim sprawdzenie, jak poszczególne materiały będą zachowywać się w przypadku działania czynników obciążających, co można skontrolować m.in. dzięki statycznej próbie rozciągania. Na czym ona polega oraz kiedy się ją wykonuje?

Na czym polega statyczna próba rozciągania?

Statyczna próba rozciągania to jedna z najczęściej wykonywanych metod służących do sprawdzania jakości naprężenia tworzywa, w przypadku obciążeń statycznych. Celem jest jednak nie tylko sprawdzenie wytrzymałości, ale również właściwości plastycznych materiału.

Cały proces polega na rozciąganiu próbek w kierunku osiowym, przy czym takie elementy muszą być w odpowiedni sposób przygotowane, zgodnie z obowiązującymi normami.

Jak przygotować próbkę do statycznej próby rozciągania?

Prawidłowe przygotowanie próbki to ważny etap przeprowadzania tej metody badań niszczących. Zazwyczaj w przypadku rozciągania używa się elementów cylindrycznych i płaskich, zarówno obrobionych, jak i niepoddanych wcześniejszej obróbce.

Dodatkowo elementy okrągłe do przeprowadzania statycznych prób rozciągania mogą być zakończone uchwytami. W przypadku płaskich, również mogą one mieć specjalne główki, choć nie ma takiej konieczności.

Dla poprawności całego procesu, ważna jest też odpowiednia temperatura otoczenia. Może być ona albo pokojowa, albo nieco podwyższona, w zależności od założeń badania.

Jakie są zalety statycznej próby rozciągania?

Opisywana metoda badań niszczejących cieszy się popularnością z wielu względów. Głównym jej atutem jest to, że jest łatwa do przeprowadzenia, a także daje szerokie pole do obserwacji badanego tworzywa. Można więc obserwować szereg wskaźników z nim związanych, od plastyczności, przez odporność na rozciąganie, aż po przewężanie.

Oczywiście istotna jest metodologia oraz prawidłowe wyciągnięcie wniosków z takiego badania, dlatego też zleca się jego wykonywanie wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom, takim jak nasza.

Statyczna próba rozciągania jako jedna z metod badań niszczejących cieszy się sporą popularnością. Jej przeprowadzenie pozwala na dogłębniejsze poznanie właściwości materiałów, dlatego też jest tak cennym źródłem danych.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.