Specyfika śrutowania konstrukcji stalowych

Śrutowanie konstrukcji stalowych

Zwieńczeniem każdego procesu tworzenia konstrukcji stalowych jest finałowa obróbka poszczególnych elementów. Do jednej z najważniejszych prac końcowych zaliczamy śrutowanie. Wykonywane jest m.in. bezpośrednio przed nałożeniem farby na stal lub przed galwanizacją stali.

Na czym polega śrutowanie?

Śrutowanie konstrukcji stalowych to mechaniczne oczyszczanie powierzchni ze stali. Proces ten ma na celu usunięcie rdzy, zgorzeliny, lakieru czy innych zanieczyszczeń, np. starszych warstw farby. Dzięki temu naniesiona warstwa nowej farby dłużej zachowa żywotność, a cała konstrukcja będzie trwalsza i estetyczniejsza wizualnie. Śrutowanie pozwala również zabezpieczyć materiał przed procesem korozji.

Firmy specjalizujące się w śrutowaniu konstrukcji stalowych wyposażone są w specjalne komory do śrutowania. Umożliwiają one nie tylko oczyszczenie elementów stalowych, ale również malowanie natryskowe. Przed finalną obróbką konstrukcja stalowa wymaga odpowiedniego przygotowania, m.in. dokładnego odtłuszczenia, usunięcia spawalniczych odprysków, zanieczyszczeń, soli itd. Dopiero po takim przygotowaniu stal może zostać poddana śrutowaniu. Zwykle bezpośrednio po tej czynności wykonywane jest malowanie proszkowe. Dzięki temu można mieć pewność, że na powierzchni materiału nie pojawią się żadne zanieczyszczenia.

Główne korzyści ze śrutowania konstrukcji stalowych

Po śrutowaniu farba lub inna powierzchnia ochronna naniesiona na stal zapewnia lepszą przyczepność. W ten sposób jest w mniejszym stopniu narażona na rdzę. Pod wpływem śrutowania powierzchnia stalowa staje się chropowata, dzięki czemu farba posiada lepsze zakotwiczenie, a jednocześnie dłużej się utrzymuje. Aby jednak rezultaty śrutowania były zadowalające i spełniały oczekiwania, cały proces trzeba przeprowadzać w odpowiednio przystosowanych do tego warunkach pod okiem profesjonalistów. Zaleca się, aby śrutowanie i malowanie przeprowadzać w tej samej komorze. Dzięki temu istnieje pewność, że obydwa procesy zostaną zrealizowane starannie z dbałością o wszystkie detale.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.