Relokacja linii produkcyjnej jako etap modernizacji zakładu

Modernizacja zakładu produkcyjnego może przebiegać na wiele sposobów, ale jednym z jej najbardziej charakterystycznych etapów jest demontaż starszych, mniej wydajnych lub mocno zużytych urządzeń i zamiana ich nowymi egzemplarzami o większych możliwościach. Często zdarza się, że rozbudowa linii produkcyjnej poprzez dodanie do niej nowych urządzeń wymusza jej relokację.

Czasami wynika to z potrzeby optymalizacji miejsca pracy; nowego, bardziej wydajnego rozplanowania przestrzeni. Może być również tak, że nowy sprzęt, o który linia produkcyjna została wzbogacona, wymusza inne jej poprowadzenie lub po prostu okazuje się, że zmiana położenia wpłynie pozytywnie na efektywność. Konieczne jest wtedy przemieszczenie wszystkich urządzeń. 

Jak wygląda relokacja linii produkcyjnej wewnątrz zakładu? 

Choć relokacja maszyn i urządzeń wewnątrz zakładu jest naturalnie mniej skomplikowana od przemieszczenia ich pomiędzy dwiema zupełnie różnymi lokalizacjami, wciąż jest to przedsięwzięcie wymagające niezwykle dokładnego planowania. Każda minuta, w której linia produkcyjna nie działa, stanowi dla przedsiębiorcy stratę potencjalnego zysku. Same maszyny są zaś zazwyczaj bardzo delikatnymi urządzeniami, więc cały proces powinien przebiegać w sposób zapewniający im odpowiednie bezpieczeństwo. 

Pierwszym elementem relokacji linii produkcyjnej jest jej demontaż. Wszystkie składające się na nią maszyny muszą zostać odłączone i właściwie zabezpieczone w oparciu o specjalistyczną wiedzę na ich temat. Ta, w połączeniu z doświadczeniem w wykonywaniu skomplikowanych, wielowątkowych planów jest głównym powodem, dla którego relokację linii produkcyjnej najlepiej powierzyć specjalistom. To właśnie wtedy, gdy każde urządzenie zostanie zdemontowane, może dojść do modernizacji całej linii. Część maszyn można w jakiś sposób usprawnić, niektóre zostaną zezłomowane lub przeniesione w zupełnie inne miejsce, a całkiem nowe egzemplarze zostaną dołączone do systemu. Następnie każde urządzenie musi zostać przetransportowane i ustawione w nowym miejscu, a także właściwie podłączone, tworząc na powrót linię produkcyjną. 

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.