Recykling PET w świetle przepisów

Tworzywo PET to materiał, który już na stałe wszedł do naszego życia. Produkuje się z niego dużo opakowań, w tym najwięcej butelek do napojów bezalkoholowych. Właśnie zwiększony konsumpcjonizm powoduje, że coraz więcej tworzywa PET produkujemy, jednak problemem nie jest jego produkcja, a to, że produkty z tego materiału wyrzucamy i tym samym tworzymy dodatkowe śmieci, czyli spore obciążenie dla naszego środowiska.

Tymczasem jest sposób, aby problem ten rozwiązać. Jest nim oczywiście recykling opakowań PET. Jak bardzo jest on potrzebny i jak wygląda on w świetle przepisów? Właśnie tym tematem chcemy się dzisiaj zająć!

PET – co to właściwie jest?

Na początek warto jednak ustalić czym w ogóle PET jest i dlaczego jest z nim taki problem. Otóż PET to skrót nazwy politereftalan etylenu, czyli tworzywa sztucznego znanego od roku 1941. Jest to tak naprawdę termoplastyczny polimer z grupy poliestrów stosowany na dużą skalę do produkcji włókien syntetycznych oraz opakowań, szczególnie butelek do napojów. Stosuje się go także do produkcji folii oraz przetwórstwa wtryskowego. Dlaczego jednak PET stał się takim problemem? Otóż wynika to z faktu, że produkcja opakowań plastikowych stała się tak masowa, że przewyższa możliwość selektywnej zbiórki odpadów. Wylicza się, że tylko Polacy opróżniają rocznie ponad 110 tyś. ton butelek. Dla porównania jedna tona to 25 tyś sztuk. Łatwo wyliczyć o jakiej skali tutaj mówimy. Prawda jest taka, że miesięcznie na wysypiska trafiają tysiące ton śmieci PET. Co prawda nie emitują one szkodliwych substancji, ale w bardzo szybkim tempie zaśmiecają otoczenie. Do tego, PET rozkłada się setki lat, dlatego stał się jednym z najbardziej kłopotliwych śmieci nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Co zatem zrobić?

Recykling PET

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem walki ze śmieciami PET jest ich recykling. PET jest akurat pod tym względem dość ciekawy, ponieważ butelki poddane recyklingowi nadal mogą służyć do innych celów. Jakich? Z przetworzonych opakowań PET można wytwarzać włókna i przędze, na przykład dla przemysłu tekstylnego. Nadają się także do produkcji płyt i foli stanowiących element opakowań niespożywczych. Przetworzony PET znajduje również zastosowanie przy wyrobach formowanych przez wtrysk, czyli różnych elementów konstrukcyjnych mebli, części wyposażenia wnętrz samochodowych czy pojemników. Do tego żywica poliestrowa także może być produkowana z dodatkiem PET poddanego recyklingowi.

Same technologie recyklingu PET można podzielić na:

·         Przetwórstwo mechaniczne (recykling materiałowy);

·         Przetwórstwo chemiczne (recykling surowcowy lub chemiczny);

·         Spalanie odpadów nie nadających się do recyklingu bądź to mechanicznego lub chemicznego.

Recykling PET a przepisy

Jednym z problemów związanym z recyklingiem PET było przez długi czas to, że żadne przepisy nie regulowały tego zagadnienia. Przepisy dotyczące ochrony środowiska zajmowały się odpadami i ich recyklingiem jako ogółem. Jednak sytuacja zmieniła się znacząco bardzo niedawno temu. 5 lipca 2020 roku weszły w życie przepisy, przyjęte wraz z tak zwanym Pakietem GOZ, czyli Circular Economy Package. Przepisy te wymogły dodanie do Dyrektywy Ramowej w sprawie różnych odpadów artykułu ustanawiającego standardy dotyczące systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Innymi słowy, powstały nowe obowiązki dla podmiotów wprowadzających produkty na rynek. Poza tym, zgodnie z pakietem GOZ, Polska musi odzyskiwać 50 procent tworzyw sztucznych z odpadów pochodzących z opakowań do 2025 roku oraz 55 procent do 2030 roku. W przypadku opakowań plastikowych wyprodukowanych z PET po napojach dyrektywa ta zwiększa ten poziom o 40 punktów procentowych. Dzięki temu zakłada się, że poziom recyklingu PET wyniesie aż 90 procent.

Innym przepisem w tym temacie jest europejska dyrektywa SUP. Nie tylko ogranicza, a także zakazuje ona wprowadzanie na rynek niektórych produktów jednorazowego użytku, ale także wprowadza nakaz, aby od roku 2024 wszystkie butelki PET zawierały co najmniej 25 procent tworzywa pochodzącego z recyklingu, a w 2030 roku obowiązek ten ma dotyczyć już wszystkich plastikowych butelek, natomiast udział tworzywa z recyklingu wzrośnie ogólnie do 30 procent.

Widać więc, że obecnie jest najlepszy czas, aby pomyśleć o tym, by rozpocząć odpowiedzialne podejście do recyklingu PET.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.