Piaskowanie konstrukcji stalowych. Przebieg procesu

Piaskowanie konstrukcji stalowych to proces czyszczenia oraz przekształcania powierzchni stali za pomocą uderzeń piasku (lub innego ścierniwa) rozpylanego w strumieniu sprężonego powietrza lub cieczy. Procedura ta pozwala dokładnie oczyścić wierzchnią warstwę metalu, która zostaje wyrównana, a jej struktura staje się nieco szorstka. Tak przygotowana powierzchnia doskonale nadaje się do malowania.
Jak przebiega piaskowanie konstrukcji stalowych?
Piaskowanie konstrukcji stalowych to wysoce efektywny, dokładny i szybki proces. Atutem piaskowania jest możliwość precyzyjnego oczyszczenia metalowych elementów o skomplikowanej konstrukcji, czego nie udałoby się osiągnąć w inny sposób. Zabieg ten przebiega w kilku etapach:
- Wybór odpowiedniej metody piaskowania: zależnie od rodzaju i stanu powierzchni, właściwości materiału i oczekiwanego efektu dobiera się ciśnienie, a także typ ścierniwa.
- Zabezpieczenie elementów wrażliwych: niekiedy do konstrukcji stalowych przytwierdzone są części, które mogłyby ulec uszkodzeniu w czasie piaskowania. Dlatego konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie lub czasowy demontaż.
- Proces piaskowania: usuwanie rdzy, starej farby oraz wszelkich zanieczyszczeń z wierzchniej warstwy konstrukcji stalowych. Wykonywane jest przez profesjonalny zespół przy użyciu sprzętu najwyższej jakości.
- Ponowne zabezpieczenie konstrukcji stalowej: po oczyszczeniu metalu zazwyczaj jest on na nowo malowany, co ma zapobiec powstawaniu korozji. Jedna ze skuteczniejszych metod to w tym przypadku malowanie natryskowe.
Piaskowanie elementów stalowych umożliwia ich całkowitą renowację w szybki i stosunkowo tani sposób. Ma to szczególne znaczenie w przypadku konstrukcji, których wymiana wiązałaby się z dużymi nakładami finansowymi lub skomplikowaną operacją demontażu.