Piaskowanie jako proces technologiczny
Piaskowanie jest procesem technologicznym, stanowiącym doskonałą alternatywę dla szlifowania. Pozwala w sposób bardzo dokładny i precyzyjny odczyścić daną powierzchnię, bez jej uszkadzania. Na czym polega?
Jak przebiega proces piaskowania?
Proces piaskowania odbywa się w strumieniu sprężonego powietrza lub cieczy, z którymi wyrzucany jest materiał ścierny. Materiałem tym może być:
- śrut,
- szkło,
- metal,
- suchy lód,
- żużel.
W efekcie piaskowania powierzchnia jest nie tylko odczyszczona, lecz także równiejsza i bardzo szorstka. W przeciwieństwie do szlifowania piaskowanie pozwala dotrzeć nawet do zakrzywień oraz trudno dostępnych miejsc. Wyróżnić można kilka klas piaskowania, zaczynając od najlepszej. Są to klasa SA3, klasa SA2.5, klasa SA2, klasa SA1 i klasa SA1.5.
Zasada działania maszyn do piaskowania?
Do technologicznego procesu piaskowania służą specjalne maszyny, zasilane sprężonym powietrzem o ciśnieniu od 3 do 8 bar. Ich praca dzieli się na trzy zasadnicze etapy. Najpierw należy przeprowadzić oczyszczanie powierzchni, czyli usunąć stare powłoki malarskie oraz rdzę. Następnie powierzchnię się ujednolica i ostatecznie nadaje jej odpowiedniej chropowatości. Warto zdawać sobie sprawę, że podczas piaskowania uderzające drobiny materiału ściernego mogą dostać się do płuc osoby, obsługującej maszynę. Dlatego powinna używać ona ubrania ochronnego. Specjalny skafander umożliwi dopływ świeżego powietrza, niezbędnego do oddychania.
Oprócz usługi piaskowania oferujemy Państwu także profesjonalną obróbkę metali oraz badania wytrzymałościowe, w tym badania niszczące i nieniszczące. Zajmujemy się również produkcją konstrukcji stalowych oraz współpracujemy z przedstawicielami przemysłu chemicznego, spożywczego, hutniczego oraz papierniczego. Produkujemy części zamienne i dokonujemy relokacji maszyn oraz różnego rodzaju urządzeń. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.