Na czym polega recykling butelek PET?

Korzystanie z tworzyw sztucznych jest dziś powszechne. Są lekkie i wytrzymałe, a także odporne na działanie wielu substancji chemicznych. Ich zaletą jest możliwość swobodnego kształtowania i stosunkowo łatwego przetwórstwa. Co ważne, materiały użyte do ich produkcji mogą być w prosty sposób odzyskane i wykorzystane ponownie. Przyczynia się to do zmniejszenia ilości powstających odpadów oraz redukuje koszty produkcji z uwagi na mniejsze nakłady potrzebne do wytworzenia niezbędnych surowców. Wśród coraz szerzej wykorzystywanych technologii znajduje się także recykling PET. Przekonajmy się, czym charakteryzuje się to tworzywo i sprawdźmy, dzięki jakimi metodom można je spożytkować ponownie.

Czym charakteryzuje się PET?

PET to skrót oznaczający politereftalanu etylenu (polyethylene terephthalate). Cechuje się dużą sztywnością, a także dobrą odpornością na obciążenia mechaniczne. Wytrzymuje działanie stosunkowo wysokich temperatur oraz charakteryzuje go trudnozapalność. Jedną z największych jego zalet jest jednak znakomita przezroczystość oraz możliwość barwienia na rozmaite kolory. Jego właściwości sprawiają, że należy do tworzyw sztucznych najchętniej wykorzystywanych do produkcji opakowań – przede wszystkim wszelkiego rodzaju butelek i zbiorników różnej pojemności, ale również blisterów i wytłoczek. Na ogół jego przetwórstwo wiąże się z termoformowaniem folii i płyt, z których powstają części opakowań bez problemu poddające się zgrzewaniu albo klejeniu. Można go również wytłaczać, a ponadto stosować technologię wtryskiwania z rozdmuchem, używaną m.in. przy produkcji butelek.

Jak można recyklingować butelki PET?

PET może być ponownie wykorzystany do produkcji różnych elementów, w tym opakowań. W tym celu jest dokładnie czyszczony i segregowany według swego koloru, a następnie poddawany procesowi regranulacji. Tworzywo jest mechanicznie cięte i rozdrabniane do postaci niewielkich płatków, które mogą być zastosowane jako surowiec podczas wytwarzania gotowych wyrobów lub prefabrykatów np. płyt do termoformowania.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.