Prowadzenie badań nieniszczących NDT daje możliwość dokładnego sprawdzenia cech wytrzymałościowych konkretnego wyrobu, stanu wykonanych w nim spawów lub jakości łączenia z użyciem kleju, a także skontrolowania struktury materiału, z którego został zrobiony. Techniki NDT pozwalają ponadto na ustalenie, czy nie doszło do uszkodzeń zmęczeniowych lub zjawisko korozji nie wpłynęło na odporność na obciążenia. Co ważne, dzięki poszczególnym technikom możliwe jest zarówno zweryfikowanie powierzchni, jak i obszarów położonych głęboko wewnątrz części bez konieczności jej demontażu. Wśród technologii, które szczególnie dobrze sprawdzają się w badaniach objętościowych oraz powierzchniowych, jedną z bardziej użytecznych okaże się badanie radiograficzne RT. Przekonajmy się, na czym ono polega i zobaczmy, w jakich przypadkach będzie niezastąpione.
Badanie radiograficzne RT polega na naświetleniu obiektu promieniowaniem jonizującym. W grę wchodzi promieniowanie gamma lub promieniowanie rentgenowskie o różnej specyfice wiązki – kierunkowej, punktowej szczelinowej i przestrzennej. Efektem badania RT jest radiogram, który ukazuje obraz cechujący się różnym cieniowaniem, więc stopniem zaczernienia, tam, gdzie cząsteczki przechodzą przez strukturę materiału. Zmiany zaczernienia pojawiają się w miejscu, w którym promieniowanie zostało zablokowane, co skutkuje widocznym śladem uzależnionym od tego, ile z wiązki dociera do wykorzystywanego detektora. Szukane na radiogramach nieciągłości – pustki, pęknięcia, jamy skurczowe i pęcherze będą się ujawniały, ponieważ osłabiają promieniowanie w mniejszym stopniu niż otaczający je materiał. Na podobnej zasadzie można oceniać różnice grubości.
Badania radiograficzne RT są użyteczne w defektoskopii, wykrywaniu ognisk korozji, sprawdzaniu grubości struktur, a także powłok, jak również ustalaniu składu materiału. Korzysta się z nich m.in. podczas przemysłowych procesów technologicznych do sprawdzania jakości wyrobów, głównie w odlewnictwie i spawalnictwie. Są też używane podczas kontroli stanu technicznego różnych obiektów oraz przygotowań do prac remontowych w celu określenia miejsca, w którym będą niezbędne i w trakcie ich prowadzenia do weryfikowania postępów, a także oceny rezultatów. Będą nieocenione w przemyśle stoczniowym i obsłudze instalacji przemysłowych, zwłaszcza rurociągów oraz zbiorników.
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.