Jak wygląda droga butelki od konsumenta do zakończenia procesu recyklingu?

Butelki z tworzyw sztucznych są dziś powszechnie wykorzystywane przy sprzedaży napojów. Są cenione przez konsumentów, gdyż mają niewielką wagę, są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Tworzywa są też łatwe do przetwarzania i stosunkowo tanie, co sprawia, że chętnie sięgają po nie także producenci. Równie ważne jest jednak również to, że bez większych problemów można je ponownie wykorzystywać, zmniejszając zużycie energii, wody oraz emisję CO2. Dziś bardzo rozpowszechniony stał się recykling PET. Przekonajmy się, co wyróżnia ten materiał i jak wygląda jego droga od zużytego opakowania do gotowego produktu.

Czym jest PET?

PET to rodzaj tworzywa wykorzystywany do produkcji różnych rodzajów opakowań. Substancja określana tym skrótem to politereftalanu etylenu, który wykazuje sztywność, sprawiając, że choć butelki mogą się delikatnie odkształcać, to zachowują swój kształt. Ma też znakomitą odporność na obciążenia mechaniczne, wytrzymuje działanie wysokiej temperatury, a także jest trudno zapalny i ma dużą przezroczystość.

Jak przebiega recykling butelek PET?

Istniejące przepisy nakładają na producentów opakowań obowiązek wykorzystywania przy wytwarzaniu butelek PET przynajmniej części surowców pochodzących z recyklingu. Jednocześnie w przypadku odpadów odbieranych od konsumentów od dłuższego czasu funkcjonuje segregacja na frakcje i wyodrębnianie tworzyw sztucznych. Pozwala to na automatyczne wybieranie spośród różnych rodzajów plastiku butelek PET, które po dokładnym umyciu mogą zostać poddane regranulacji. Polega ona na cięciu tworzywa na niewielki płatki, które następnie mogą posłużyć w zupełnie nowym cyklu produkcyjnym, a więc zostać upłynnione i odpowiednio uformowane. W celu utrzymywania wysokiej jakości wyrobów PET jest dzielony według swego koloru.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.