Badania wizualne VT jako element oceny jakości obiektu

badania nieniszczące

Badania nieniszczące wykonuje się w celu wykrycia nieciągłości materiału. Wykrywane są takie wady jak ubytki korozyjne, pęknięcia, wtrącenia, pustki, szczeliny czy odwarstwienia metalu. Dokonuje się oceny oraz pomiaru tworzywa. Nie powodują one zmian właściwości użytkowych obiektu. Do grupy tych badań zalicza się badania wizualne VT, polegające na obserwacji danej powierzchni. 

Czym są badania wizualne VT?

 

Badania wizualne VT są najstarszą, a zarazem najbardziej znaną formą kontroli jakości połączeń spawanych w łączeniach metali i tworzyw sztucznych. Pozwalają one na wykrycie takich wad powstałych podczas produkcji oraz w trakcie używania danego wyrobu jak np. pęknięcia, wklęśnięcia i braki przetopu. Mają one na celu wykrywanie niezgodności wymiarów oraz kształtów. Dzięki czemu można mieć pewność, że wyrób będzie najwyżej jakości. Technikę tę stosuje się na każdym etapie procesu wytwarzania i do każdego rodzaju materiału. 

 

Przebieg badanie wizualnego VT

 

Powierzchnię bada się przy pomocy oka i urządzeń optycznych takich jak na przykład lupa, spoinomierz, endoskop sztywny i miękki oraz urządzeń do zdalnej obserwacji jak kamery. Umożliwia to wykrycie niedociągłości nawet na trudno dostępnych powierzchniach. Personel wykonujący badania wizualne musi mieć wykonywane badanie wzroku co 12 miesięcy. Ponadto musi znać określone normy, przepisy oraz wymagania techniczne. Nie bez znaczenia jest także oświetlenie badanej powierzchni. Jego natężenie powinno wynosić od 350 do 500 lx. Należy również zachować odpowiednią odległość między okiem badającego a powierzchnią badanego przedmiotu. Musi ona mieścić się w granicach 600 mm. Przy tym należy zachować kąt widzenia nie mniejszy niż 30°.

Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.